Latest Post

Rząd Wielkiej Brytanii pozwala pracownikom agencji na pokrycie strajkujących pracowników Patrząc na badania w miejscu pracy, część 14-zamykanie zgłoszeń Stawka dzienna pracowników i wynagrodzenie za nadgodziny: konsekwencje nadchodzącej decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Helix V. Hewitt (USA) Nowe prawo z Kolorado drastycznie ogranicza stosowanie porozumień ograniczających zatrudnienie (USA) Badanie dochodzeń w miejscu pracy, część 10 – wymagania dotyczące ujawniania informacji po złożeniu sprawozdania (UK) Konfrontacja z konfliktem: jak radzić sobie z trudnymi sporami pracowniczymi  3 Wskazówki dotyczące komunikacji z różnymi typami osobowości w zespole EEOC aktualizuje wytyczne dotyczące COVID-19, zmienia wytyczne dotyczące testowania i przesiewania objawów (USA) Jak komunikować się ze swoim zespołem-od 2 małych właścicieli biz, którzy opanowali ten proces Wielka Brytania: bezpośrednia oferta płacy złożona w momencie impasu w negocjacjach unijnych była bezprawną zachętą

Długo wyczekiwane zmiany, które zniosą obecne uregulowania dotyczące kompensaty RPP od odpraw lub długookresowych płatności za usługi, zostały opublikowane, wprowadzone i przyjęte jako jedna z pierwszych Ustaw na sesji legislacyjnej w 2022 r. W tym artykule przedstawiono przegląd zmian i ustaleń przejściowych.

Zniesienie układu kompensacyjnego

Obecnie pracodawcy mogą kompensować odprawy lub świadczenia z tytułu długotrwałej służby (SP / LSP) od swoich składek w ramach obowiązkowego systemu Funduszu Emerytalnego (MPF) lub innych Pracowniczych Programów Emerytalnych. Oznacza to, że pracownicy nie mogą otrzymywać znaczącego wynagrodzenia w wyniku zwolnienia lub długotrwałej pracy.

Po latach konsultacji, w lutym 2022 roku rząd opublikował Ustawa o systemie zatrudnienia i emerytalnym (Układ kompensacyjny) (nowelizacja) 2022 (ustawa), która została uchwalona przez Radę legislacyjną w dniu 9 czerwca 2022 r. Projekt ustawy ma na celu zniesienie układu, który umożliwia pracodawcom potrącanie SP/LSP z obowiązkowych składek pracodawcy z MPF. Pracodawcy nadal będą mogli zrekompensować SP / LSP dobrowolnymi składkami i gratyfikacjami pracodawcy z MPF.

Zmiany te wejdą w życie od daty, która zostanie ustalona od około 2025 r. („Data wejścia w życie”) w następujący sposób:

  • Zmiany nie mają wpływu na SP/LSP naliczone przed datą wejścia w życie, tzn. wpłaty SP / LSP mogą być potrącane ze wszystkich składek i gratyfikacji pracodawcy z MPF. Obliczenie SP/LSP będzie oparte na miesięcznym wynagrodzeniu pracownika bezpośrednio poprzedzającym datę wejścia w życie; oraz
  • SP / LSP naliczone po dacie wejścia w życie mogą być potrącane jedynie z dobrowolnych składek i napiwków pracodawcy. Obliczenie SP / LSP będzie oparte na miesięcznym wynagrodzeniu pracownika bezpośrednio poprzedzającym dzień rozwiązania stosunku pracy.

Ustalenia przewidziane w projekcie będą miały również zastosowanie do innych Pracowniczych Programów Emerytalnych.

Inne zmiany wprowadzone ustawą

Inne godne uwagi propozycje zmian to:

  • zmieniająca Rozporządzenie Urzędu Skarbowego wyjaśnienie, że SP / LSP nie będzie podlegać podatkowi od wynagrodzeń; oraz
  • zmieniająca Rozporządzenie O Zatrudnieniu wymóg prowadzenia przez pracodawców ewidencji wynagrodzeń i zatrudnienia przez okres 12 miesięcy poprzedzających datę wejścia w życie lub, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 12 miesięcy poprzedzających datę wejścia w życie, przez cały okres zatrudnienia.

System wyznaczonych kont oszczędnościowych i 25-letni system dotacji

W związku z projektem ustawy rząd Hongkongu zamierza również:

  • Zezwolenie pracodawcom na utworzenie wyznaczonego rachunku oszczędnościowego (DSA) w celu oszczędzania na potencjalne przyszłe zobowiązania SP/LSP. Pracodawcy będą zobowiązani do wniesienia 1% miesięcznego dochodu swojego pracownika (z zastrzeżeniem pułapu) do DSA; oraz
  • wdrożenie dwupoziomowego programu subsydiowania w celu podziału kosztów SP/LSP ponoszonych przez pracodawców, w szczególności w celu zmniejszenia obciążeń finansowych dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSME) przez 25 lat od daty wejścia w życie.

Rząd wskazał, że data wejścia w życie nastąpi po pełnym wdrożeniu platformy eMPF, którą opracowuje Urząd ds. obowiązkowych Funduszy Emerytalnych.

Zmiany w projekcie będą miały wpływ na zobowiązania pracodawców i SP/LSP. Pracodawcy wilmuszę być na bieżąco ze zmianami i wdrażać środki zgodne ze zmianami.

Kluczowe Kontakty:

Tess Lumsdaine Ben Harris Ellie Cheung