Latest Post

Rząd Wielkiej Brytanii pozwala pracownikom agencji na pokrycie strajkujących pracowników Patrząc na badania w miejscu pracy, część 14-zamykanie zgłoszeń Stawka dzienna pracowników i wynagrodzenie za nadgodziny: konsekwencje nadchodzącej decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Helix V. Hewitt (USA) Nowe prawo z Kolorado drastycznie ogranicza stosowanie porozumień ograniczających zatrudnienie (USA) Badanie dochodzeń w miejscu pracy, część 10 – wymagania dotyczące ujawniania informacji po złożeniu sprawozdania (UK) Konfrontacja z konfliktem: jak radzić sobie z trudnymi sporami pracowniczymi  3 Wskazówki dotyczące komunikacji z różnymi typami osobowości w zespole EEOC aktualizuje wytyczne dotyczące COVID-19, zmienia wytyczne dotyczące testowania i przesiewania objawów (USA) Jak komunikować się ze swoim zespołem-od 2 małych właścicieli biz, którzy opanowali ten proces Wielka Brytania: bezpośrednia oferta płacy złożona w momencie impasu w negocjacjach unijnych była bezprawną zachętą

Nasza Majowa aktualizacja obejmuje następujące:

  • w związku z ciągłymi blokadami w różnych prowincjach ChRL przyglądamy się wpływom na zatrudnienie i sposobom przygotowania pracodawców-zobacz tutaj.
  • w Singapurze, w przypadku Uday Mehra v L Capital Asia Advisors i inni [2022] SGH 23 rozważa, kiedy rozsądne jest, aby pracownik nie przestrzegał rozsądnych i zgodnych z prawem wskazówek-patrz tutaj
  • w Malezji, przypadek Ng Teck Fay v Mahkamah Perusahaan Malezja [2021] 10 CLJ 73 rozważa, kiedy degradacja oznacza konstruktywne zwolnienie-patrz tutaj
  • nasza kontrola zgodności przygląda się procesowi zarządzania wydajnością w Sri Lance
  • nasz azjatycki artykuł porównawczy dotyczy prywatności danych w całym regionie, porównując zasady w Singapurze, ChRL, Hongkongu, Tajlandii i Indonezji.

Dla tych, którzy przegapili nasze webinarium w języku mandaryńskim na temat problemów związanych z zamknięciem zatrudnienia w ChRL, możesz złapać nagranie tutaj.

Jak zawsze, skontaktuj się z nami, jeśli możemy pomóc w spełnieniu twoich potrzeb w zakresie prawa pracy w całym regionie.

Fatim Jumabhoy
Dyrektor ds. zatrudnienia, emerytur i zachęt, Azja

Kluczowe Kontakty:

Fatim Jumabhoy Narendra Adiyasa Tess Lumsdaine Rebecca Lim Gillian Miao

Disclaimer

Herbert Smith Freehills LLP posiada licencję na prowadzenie zagranicznej praktyki prawniczej w Singapurze. Tam, gdzie wymagane jest doradztwo w zakresie prawa singapurskiego, w razie potrzeby skierujemy sprawę do licencjonowanych singapurskich praktyk prawnych i będziemy współpracować z nimi.