W jaki sposób stosować żel do prania?
13 kwietnia 2022
Materiały budowlane i transport
13 kwietnia 2022
Show all

Dlaczego szkło jest przezroczyste?

Szkło ludzkość zna i wykorzystuje od stuleci. Jest elementem tworzącym wiele produktów codziennego użytku. Wiele osób często pyta jednak co sprawia, że szkło jest przezroczyste.

Jaką historię ma szkło?

Historia szkła liczy kilka tysięcy lat. Prowadzone badania archeologiczne wykazały, że szkło wykorzystywano już w czwartym tysiącleciu przed naszą erą w Mezopotamii. Stosowane wtedy szkło nie było przezroczyste, ale kolorowe. Szkło zabarwiało się od zanieczyszczeń , które znajdowały się w surowcach używanych do jego wykonania. Szkło bezbarwne zaczęto wytwarzać dopiero w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Około 100 roku naszej ery szkło zaczęto wykorzystywać do wykonywania szyb okiennych. Były one jednak tak drogie, że mogło sobie na nie pozwolić naprawdę niewiele osób. Masowa produkcja szklanych tafli rozpoczęła się dopiero w XIX wieku. Współcześnie szkło wykorzystywane jest nie tylko do produkcji szyb okiennych. Szklane przedmioty obecne są na każdym kroku. Sięga po nie przemysł budowlany, farmaceutyczny, spożywczy. Ze szkła wykonuje się przedmioty codziennego użytku oraz wyroby dekoracyjne – wazony, kielichy, zwierciadła. Do produkcji szkła potrzebne są między innymi piasek kwarcowy, sodę, wapienie, boraks.

Dlaczego szkło jest przezroczyste?


Pytanie to stawia wiele osób. Szkło to ciało stałe, które wyróżnia się bardzo dobrą przepuszczalnością promieniowania widzialnego. Jest także bezpostaciowe. Jest to cecha , która przypisywana jest cieczom. Ogromna większość ciał stałych pochłania fotony światła, które na nie padają. To właśnie z tego powodu ciała stałe nie są przezroczyste. W przypadku szkła wygląda to trochę inaczej. Szkło nie absorbuje fotonów światła. Fotony są odbijane przez szkło.  Energia fotonów jest jednocześnie zbyt mała, aby wystarczyła do przeniesienia elektronów. Szkło ma większą przerwę energetyczną niż energia fotonów promieniowania widzialnego. W konsekwencji światło przenika przez szkło z mniejszą prędkością, ale też pokonuje je bez większych przeszkód. Co istotne, światło z zakresu widzialnego nie zawsze przechodzi przez szkło w całości. Wystarczy, że przejdzie jedynie przez jego część, abyśmy mogli odbierać jego powierzchnię jako przezroczystą.

Przygotował: cięcie szkła wrocław