Latest Post

Rząd Wielkiej Brytanii pozwala pracownikom agencji na pokrycie strajkujących pracowników Patrząc na badania w miejscu pracy, część 14-zamykanie zgłoszeń Stawka dzienna pracowników i wynagrodzenie za nadgodziny: konsekwencje nadchodzącej decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Helix V. Hewitt (USA) Nowe prawo z Kolorado drastycznie ogranicza stosowanie porozumień ograniczających zatrudnienie (USA) Badanie dochodzeń w miejscu pracy, część 10 – wymagania dotyczące ujawniania informacji po złożeniu sprawozdania (UK) Konfrontacja z konfliktem: jak radzić sobie z trudnymi sporami pracowniczymi  3 Wskazówki dotyczące komunikacji z różnymi typami osobowości w zespole EEOC aktualizuje wytyczne dotyczące COVID-19, zmienia wytyczne dotyczące testowania i przesiewania objawów (USA) Jak komunikować się ze swoim zespołem-od 2 małych właścicieli biz, którzy opanowali ten proces Wielka Brytania: bezpośrednia oferta płacy złożona w momencie impasu w negocjacjach unijnych była bezprawną zachętą

Man whistleblowing

Francja posiada już dość szeroką ochronę prawną dla sygnalistów na mocy swojej ustawy „Sapin II”, przy czym niektóre organizacje prywatne i publiczne są zobowiązane do stosowania systemów sygnalizacji, ale zakres tej ochrony jest rozszerzany w celu zapewnienia zgodności z unijną dyrektywą w sprawie sygnalizacji. Ustawodawstwo w tym zakresie miało wejść w życie w każdym państwie członkowskim UE do grudnia ubiegłego roku, ale z tego, co wydaje się być ogólną i niewypowiedzianą zgodą, większość skupiła się zamiast tego na bardziej palących sprawach związanych z Covid i konfliktem na Ukrainie, a dopiero teraz zaczynamy dostrzegać istotny postęp w dziedzinie sygnalizacji.

Nasze podsumowanie dyrektywy znajduje się tutaj. Brytyjskie firmy prowadzące działalność we Francji będą musiały uwzględnić bardzo istotną różnicę w nacisku między istniejącymi brytyjskimi przepisami dotyczącymi sygnalizacji a nowym systemem, który zapewnia sygnalistom zarówno bierną ochronę, jak i pozytywne prawa, które wykraczają znacznie poza przepisy brytyjskie. Dla brytyjskich firm z francuskimi operacjami nie jest to tylko kwestia przetłumaczenia brytyjskich zasad whistleblowing na język francuski i nadziei, że to wystarczy. Nie będzie.

21 marca 2022 r. rząd francuski wdrożył nową ustawę, która wprowadzi szereg istotnych zmian w Sapin II, a także zmiany w Kodeksie Pracy i różnych innych ustawach.

Na tym etapie dokładne obowiązki, które zostaną nałożone na dotknięte przedsiębiorstwa, pozostają niejasne. W celu uzupełnienia brakujących szczegółów mają zostać wprowadzone dalsze przepisy wykonawcze w formie odrębnych dekretów, ale kolejnym kluczowym terminem dla pracodawców jest 1 września 2022 r., kiedy zmiany mają wejść w życie w całości. 

Najważniejsze zmiany w notatce to: 

  • W przypadku pracodawców zatrudniających mniej niż 50 pracowników bez wewnętrznych kanałów raportowania, raportowanie może być dokonane u przełożonego pracownika, pracodawcy lub wskazanego przez niego referenta. Ustawa Sapin II już teraz wymaga od pracodawców zatrudniających 50 lub więcej pracowników wdrożenia wewnętrznych kanałów raportowania. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorstwa prywatne zatrudniające mniej niż 250 pracowników będą mogły dzielić się zasobami przy wprowadzaniu takich kanałów, a spółki należące do grupy będą mogły prowadzić wspólny proces sprawozdawczości i dochodzenia. Kanały te będą musiały być przedmiotem wcześniejszych konsultacji z przedstawicielami pracowników.  Podobnie jak wiele innych państw członkowskich UE, Francja zezwoliła pracodawcom na stosowanie wspólnego systemu sprawozdawczości i dochodzeń dla przedsiębiorstw należących do tej samej grupy przedsiębiorstw. Nic dziwnego w tym podejściu, poza tym, że jest ono w bezpośredniej sprzeczności z interpretacją dyrektywy w sprawie zgłaszania nieprawidłowości, przyjętą przez grupę ekspertów UE i Komisję Europejską – obaj stwierdzili (z powodów, które wydają się być mało zbadane), że każda spółka zależna zatrudniająca co najmniej 250 pracowników musi mieć swój własny wewnętrzny kanał sprawozdawczy na szczeblu lokalnym, z opcją zgłaszania na szczeblu lokalnym lub grupowym. Mimo to nadal możliwe jest nałożenie ograniczeń na tę opcję, ponieważ czekamy na wdrożenie przepisów w tej konkretnej kwestii.    
  • Odchodząc od obecnego trójpoziomowego modelu raportowania, informatorzy będą mogli składać raporty zewnętrznie (z wcześniejszym raportem wewnętrznym lub bez niego) określonym organom we Francji lub na poziomie UE. Ponownie, dalsze szczegóły zostaną przedstawione w formie dekretu wykonawczego. Informatorzy będą również mogli zgłaszać publicznie w określonych przez prawo okolicznościach.
  • Definicja „informatora” została rozszerzona i jest obecnie definiowana jako każda osoba, która „bez bezpośredniej rekompensaty finansowej„i w dobrej wierze informuje lub ujawnia fakty dotyczące: (i) przestępstwa lub przestępstwa; (ii) zagrożenia lub uszczerbku dla interesu ogólnego; lub (iii) naruszenia lub próby ukrycia naruszenia międzynarodowego zobowiązania należycie ratyfikowanego lub zatwierdzonego przez Francję, jednostronnego aktu organizacji międzynarodowej przyjętego na podstawie takiego zobowiązania lub prawodawstwa i regulacji UE lub Francji . W związku z tym pozostaje ona szersza niż surowe wymogi dyrektywy w sprawie zgłaszania nieprawidłowości, która dotyczy jedynie naruszeń prawa UE.
  • Informatorzy nie będą już musieli posiadać wiedzy z pierwszej ręki w sprawach, gdy będą informować o faktach, które „wystąpiły lub istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia w organizacji„i że stali się świadomi „w trakcie swojej działalności zawodowej”. 
  • Rozszerzono również kategorię osób, które mogą ujawnić informacje i uzyskać ochronę na mocy nowego prawa, nie tylko pracowników i osób, które sporadycznie współpracują z firmą, ale także kandydatów do pracy, akcjonariuszy i urzędników, partnerów biznesowych i podwykonawców (lub, w zależności od przypadku, ich pracowników, akcjonariuszy i urzędników) oraz osób, które zgłaszają się anonimowo, ale których nazwiska są następnie ujawniane. Ochrona sygnalistów została również rozszerzona na „facylitatorów”, tj. osoby fizyczne lub prywatne organizacje non-profit, które pomagają informatorowi w sporządzaniu raportu, osoby, które są w związku z informatorem i które mogą ucierpieć z powodu działań odwetowych w miejscu pracy oraz podmioty kontrolowane przez sygnalistę lub dla których ten ostatni pracuje lub z którymi są w inny sposób związani w kontekście pracy. Jest to bardzo szeroka populacja, a zakres sporów satelitarnych wokół wyboru podwykonawcy jest bardzo znaczny – wszelkie wcześniejsze przekonanie, że pracodawcy mają nieograniczoną swobodę wyboru, z których zewnętrznych wykonawców korzystają, będą musiały zostać bardzo dokładnie sprawdzone.
  • Nowe przepisy zwiększą stopień poufności wymaganej w związku z ujawnianiem informacji o sygnalistach oraz zwiększą tożsamość sygnalistów. Rozszerzy również rodzaje działań, których pracodawcy nie mogą podejmować przeciwko informatorom, w tym nie tylko dyskryminację w jakiejkolwiek formie i formalne postępowanie dyscyplinarne, ale także wszelkie formy zastraszania i nękania oraz szkody dla reputacji, między innymi. Przede wszystkim ciężar dowodu spoczywa na pracodawcach, aby udowodnić, że jakiekolwiek szkodliwe działania nie były w żaden sposób powiązane z ujawnieniem i że były uzasadnione „słuszną przyczyną”.
  • Ponadto pracodawcy muszą uwzględnić w swoich regulacjach wewnętrznych istnienie systemu ochrony sygnalistów. W związku z tym przepisy wewnętrzne będą musiały zawierać przypomnienie o systemie ochrony sygnalistów, w taki sam sposób, jak w przypadku przepisów dotyczących molestowania moralnego i seksualnego oraz przemocy ze względu na płeć.
  • W przypadku podjęcia działań przeciwko środkowi odwetowemu, w którym sygnalista jest powodem, lub w ramach postępowania cywilnego lub karnego, w którym jest pozwanym, oraz przedstawiając fakty, które pozwalają przypuszczać, że wszczęte postępowanie miało na celu utrudnienie ich zgłoszenia lub ujawnienia, sądy będą miały możliwość zasądzenia kosztów sądowych na rzecz informatora. W przypadku rozwiązania umowy o pracę w następstwie zgłoszenia, sądy pracy będą mogły nakazać pracodawcy wniesienie wkładu na konto szkoleniowe informatora (wszyscy pracownicy sektora prywatnego są zobowiązani do posiadania osobistego konta szkoleniowego we Francji). Ustawa zwiększa również maksymalną grzywnę cywilną za wszczęcie bezprawnego postępowania sądowego przeciwko informatorowi do 60 000 euro. Zwiększa się również immunitet cywilny i karny sygnalistów. Zgodnie z Ustawą Sapin II nie podlegali oni już odpowiedzialności karnej ani cywilnej za jakiekolwiek szkody spowodowane upublicznieniem, jeżeli mieli uzasadnione podstawy, by sądzić, że publiczne ujawnienie jest konieczne w celu ochrony interesów, o których mowa. Informatorzy i Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności karnej, jeżeli usunęli, przywłaszczyli lub ukryli dokumenty lub jakiekolwiek inne nośniki zawierające informacje, o których zgodnie z prawem wiedzieli i które zgłosili lub ujawnili na warunkach określonych przez prawo.

Działania do podjęcia teraz

Zainteresowane francuskie firmy powinny teraz: (i) dokonać przeglądu istniejących zasad, praktyk i powiadomień informacyjnych dotyczących sygnalizacji, aby upewnić się, że są one zgodne z nowymi wymogami; (ii) przygotować się do konsultacji z obecnymi przedstawicielami pracowników w związku z wszelkimi zmianami; (iii) zaktualizować swoje wewnętrzne regulacje, aby zawierały odniesienie do systemu ochrony sygnalistów oraz (iv) odkurzyć swoje procesy zamówień, aby upewnić się, że każdy wybór wykorzystania lub niestosowania konkretnego zewnętrznego wykonawcy w jakimkolwiek zakresie może być uzasadniony jego zaletami i nie jest skażony wcześniejszym rzekomym ujawnieniem przez obecnego lub potencjalnego pracownika wykonawcy.

Powinny one zwracać uwagę na różne dekrety wykonawcze, które określą dalsze szczegóły dotyczące tego, co jest wymagane w ramach nowych wewnętrznych kanałów sprawozdawczych. Ponieważ Francuski organ ochrony danych, CNIL, może również wprowadzić zmiany do swojego standardu najlepszych praktyk w zakresie przetwarzania danych osobowych w kontekście infolinii sygnalistów w świetle proponowanych zmian legislacyjnych, pracodawcy mogą również wymagać ponownego rozpatrzenia swoich ocen skutków w zakresie ochrony danych.

Obecnie współpracujemy z wieloma firmami, aby zapewnić, że ich zasady i procedury zgłaszania nieprawidłowości są zgodne z nowymi francuskimi wymogami. Jeśli chcesz omówić implikacje nowych przepisów wykonawczych, porozmawiaj z Pauline Pierce, Jean-Sebastien Lipski lub zwykłym kontaktem w naszym zespole Paris Labour & Employment.