Latest Post

Rząd Wielkiej Brytanii pozwala pracownikom agencji na pokrycie strajkujących pracowników Patrząc na badania w miejscu pracy, część 14-zamykanie zgłoszeń Stawka dzienna pracowników i wynagrodzenie za nadgodziny: konsekwencje nadchodzącej decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Helix V. Hewitt (USA) Nowe prawo z Kolorado drastycznie ogranicza stosowanie porozumień ograniczających zatrudnienie (USA) Badanie dochodzeń w miejscu pracy, część 10 – wymagania dotyczące ujawniania informacji po złożeniu sprawozdania (UK) Konfrontacja z konfliktem: jak radzić sobie z trudnymi sporami pracowniczymi  3 Wskazówki dotyczące komunikacji z różnymi typami osobowości w zespole EEOC aktualizuje wytyczne dotyczące COVID-19, zmienia wytyczne dotyczące testowania i przesiewania objawów (USA) Jak komunikować się ze swoim zespołem-od 2 małych właścicieli biz, którzy opanowali ten proces Wielka Brytania: bezpośrednia oferta płacy złożona w momencie impasu w negocjacjach unijnych była bezprawną zachętą

Jeśli zarządzasz biznesem w barze, wiesz, jak ważne jest skuteczne zarządzanie barem — i jak trudne może być wybranie go. Jako kierownik baru jesteś odpowiedzialny za kierowanie i zarządzanie personelem, zapasami, Obsługą Klienta i nie tylko. A kiedy odnosisz sukcesy, zespół i biznes również odnoszą sukcesy. 

W tym przewodniku pomożemy Ci dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o skutecznym zarządzaniu barem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, co zrobić, aby uczynić ten najlepszy rok, w tym opcje planowania baru, winnicy i/lub browaru.

Prowadź swój zespół food & beverage z Homebase.

Zarządzaj harmonogramami, dokładnie śledź czas i nie tylko dzięki bezpłatnej aplikacji.

Jak zarządzać barem

Od utrzymania stałych klientów do poprawy zysków bar i zarządzania systemem punkt sprzedaży, wiedząc, jak uruchomić bar jest kluczowym punktem doświadczenia zarządzania w branży hotelarskiej. Co więcej, może zapewnić solidny wzrost marż bar.

Bądź na bieżąco ze szczęściem pracowników

Niezależnie od tego, czy jest to barman, czy personel kuchenny, pracownicy są szczęśliwi, gdy czują się szanowani i uznawani. 

Dzięki regularnemu monitorowaniu satysfakcji pracowników i zapewnianiu elastyczności i wskazówek potrzebnych zespołowi do osiągnięcia sukcesu, zapewnisz im radość i ciężką pracę w barze.

Dobrym sposobem na to jest prowadzenie regularnych badań. Pomagają Ci kontrolować, jak wszyscy się czują, a także dają pracownikom poczucie empowerment.

Możesz także pozostawać w kontakcie i synchronizować swój zespół za pomocą aplikacji baza Główna. Nasz wbudowany komunikator ułatwia wysyłanie aktualizacji harmonogramu, przypomnień i powiadomień o dostawie. Ponadto umożliwia zbieranie informacji zwrotnych od pracowników po każdej zmianie. 

Zapewnij satysfakcję stali klienci

Chociaż przemysł odzyskał do 799 miliardów dolarów, to wciąż 65 miliardów dolarów brakuje jej poziomu sprzed pandemii, według National Restaurant Association. Tak, utrzymanie stałych klientów szczęśliwy powinien być kluczowym elementem bieżącej strategii zarządzania firmy bar. 

Publikuj oferty specjalne w mediach społecznościowych i kupony e-mailowe, aby przychodziły i przyprowadzały znajomych. I rozważ oferowanie okazjonalnego darmowego drinka – a nawet organizowanie wydarzeń lub specjałów dla stałych klientów-aby poczuli się uznani i doceniani.

Zachować właściciel baru od konieczności skupienia się na szczegółach

Właściciele barów zajmują się szerokim zakresem obowiązków. Kiedy właściciel baru zatrudnia menedżera baru, to po to, aby odciążyć jego barki i pozwolić mu skupić się na swojej działalności.

Odnoszący sukcesy menedżer baru rozumie znaczenie tej odpowiedzialności i podejmuje zdecydowane kroki, aby podjąć się jak największej części procesu zarządzania adwokatem, bez wchodzenia w ten proces.

Może to obejmować wprowadzanie zmian w systemie POS, zarządzanie harmonogramami pracowników i rozwiązywanie problemów HR, aby wszystko przebiegało płynnie.

Rozwijaj swoje przyszłe możliwości kariery

Stanowisko odnoszącego sukcesy menedżera baru może otworzyć drzwi do końca kariery. A w branży restauracyjnej dodatkowe zajęcia mogą pomóc w doskonaleniu doświadczenie i rozwijaj swoje możliwości kariery w dół drogi.

Możesz rozważyć formalne wykształcenie na uniwersytecie lub nawet proste zajęcia ad-hoc w miejscu pracy-takie jak kursy prowadzone przez przedstawiciela dystrybutora na temat różnic w smaku i aromacie nowego rumu w porównaniu z innymi opcjami dostępnymi na rynku.

Wskazówki dotyczące zarządzania barem

W jaki sposób możesz prowadzić dochodowy bar, aby mieć pewność, że będziesz w stanie utrzymać stanowisko kierownicze w ciągu najbliższych kilku lat?

Istnieje szeroki zakres porad, które pomogą Ci radzić sobie nawet w najbardziej ruchliwych czasach, ale poniższe wskazówki wyróżniają się jako najbardziej pomocne w rozwiązywaniu najbardziej palących problemów w branży. A pamiętanie o nich pomoże Ci sprawnie prowadzić swój bar na bieżąco.

Trenuj i odpowiednio Trenuj swój zespół

Potrzeba kompetentnego personelu, aby zrobić wszystko, co sprawia, że Twój bar działa płynnie — od pracy z systemem POS, przez prowadzenie zapasów alkoholu dla przedstawicieli dystrybutorów, po składanie serwetek. A poświęcenie czasu na trenowanie i cross-train zespołu pomaga zapewnić, że Twój bar będzie w pełni obsadzony nawet w najbardziej ruchliwych momentach.

Upewnij się, że personel kelnerski wie, jak sprzedać przedmioty, które chcesz szybko przewrócić, a personel backbar rozumie znaczenie warunków sanitarnych dla zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. Dzięki temu Twój zespół będzie działał wydajnie i dobrze rozumie, co każde stanowisko musi zrobić, aby odnieść sukces.

Posłuchaj swojego barmani

Od zarządzania zapasami barów po poprawę sprzedaży barów poprzez bezpłatne oferty napojów-twoi barmani mają szeroką gamę wiedzy do podzielenia się z tobą. Poza miksologią, rozlewaniem i nadmiernym nalewaniem jiggera, barmani mogą również przekazywać korzystne spostrzeżenia biznesowe.

Nadążaj za nimi za pomocą efektywnej komunikacji zespołowej i bierz sobie do serca ich sugestie. Opłaca się zarówno wdrażać sugestie, które mają duże szanse na sukces, jak i rozpoznawać ich wkład w działalność adwokacką jako całość.

Stwórz wyjątkową kulturę firmy

Najlepszym sposobem na utrzymanie wysokiej jakości pracowników podczas zarządzania barem jest stworzenie solidnej kultury firmy. Zaczyna się od zarządzania zespołem, które bierze pod uwagę wszystko, od życia i potrzeb pracowników poza pracą po zachęty na trudne do zaplanowania zmiany, aby pomóc wszystkim w ruchu.

Quiz Kultury zespołowej lub ciekawostki ułatwiają zorientowanie się, na której stronie wszyscy się znajdują. Ponadto wdrażanie pomysłów pracowników przy jednoczesnym nagradzaniu ich zachętami daje każdemu pracownikowi osobisty udział w sukcesie firmy Adwokackiej.

Utrzymuj bar w czystości

Nic nie wyłączy klienta szybciej niż brudne środowisko baru. Ważne jest, aby kelnerzy, pracownicy backbar i barmani czuwali nad tym zadaniem przez cały czas swojej zmiany. Gwarantuje to, że bar pozostanie czysty i przyjazny dla wszystkich potencjalnych klientów, a także utrzymanie inspektorów sanitarnych zadowolony z działalności.

Serwuj kreatywne menu koktajlowe 

Aby pomóc zbudować nazwę swojego baru i zbudować swoją markę, wyróżnij się z barmanem mixology, który może opracować wyjątkowe koktajle, które zapewnią kreatywną przewagę nad zwykłym menu.

Oferta nocnych drinków i happy hour menu

Chociaż legalność happy hour jest stale zmieniającym się czynnikiem w wielu stanach, oferując specjalne pozycje menu i napoje na stronach mediów społecznościowych mogą być świetnym sposobem na zwiększenie marż w branży barów.

Uprość planowanie zmian

Planowanie pracowników może być trudnym procesem w najlepszych momentach w branży restauracyjnej, zwłaszcza gdy potrzebujesz wystarczającej liczby kelnerów podczas najbardziej ruchliwych zmian. Wszechstronne oprogramowanie, takie jak Homebase, ułatwia zarządzanie zegarem czasu, planowanie i wiele innych.

Zatrudnij żywych muzyków

Przechodząc z pozycji oferowania alkoholu i jedzenia w barze na rozrywkę, przeniesiesz się z miejsca, w którym spędzasz czas, do miejsca, w którym odbywają się imprezy. Regularne dodawanie muzyki na żywo do paska pomoże zwiększyć marże zysku.

Oferta imprez prywatnych 

Kiedy zarządzasz barem, możesz stworzyć wiele możliwości, aby przyciągnąć ludzi do drzwi-i wrócić po więcej. Zamiast po prostu trzymać się standardowych godzin otwarcia, dlaczego nie zaoferować szereg wydarzeń specjalnych i prywatnych? Możesz organizować imprezy z zegarkami NBA, spotkania firmowe lub podobne wydarzenia. Można nawet przygotować specjalną salę na prywatne imprezy.

Utrzymuj swój bar w pełni zaopatrzony

Jest kilka rzeczy gorszych niż mówienie klientowi, że nie masz ich ulubionej przyjemności —zwłaszcza, gdy jest to wspólna marka. Regularne inwentaryzacje barów i kontakt z przedstawicielami dystrybutorów pomogą zapewnić, że bar pozostaje w pełni zaopatrzony przez cały czas.

Zapewnij terminowe płace i łatwe kadry

Jednym z najlepszych sposobów utrzymania wysokiej jakości pracowników backbar i front-of-house jest zapewnienie, że płace są zarządzane w sposób regularny i terminowy. Może to być znacznie łatwiejsze podczas korzystania z nowych aplikacji paska. Na przykład Homebase HR Pro daje dostęp do ekspertów HR w czasie rzeczywistym, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące pojawiających się problemów, w tym federalnych przepisów prawa pracy.

Zatrudniaj pracowników z pasją

Pracownicy zawsze mają wpływ na pracę baru — i możesz wiele zyskać, gdy masz barmanów, którzy są doskonali w miksologii, a personel kelnerski, który wyróżnia się na swojej pracy. Efektywny proces zatrudniania i wdrażania pracowników znacznie ułatwia zatrudnianie odpowiednich osób do zespołu, a także może obniżyć koszty nowych pracowników, jednocześnie upraszczając Księgowość i płace.

In need of a kierownik baru?

Właściciele barów często potrzebują personelu baru, w tym zarządzania barem. Podobnie jak w przypadku procesu zarządzania restauracją, zatrudnienie odpowiedniego menedżera baru dla Twojej firmy barowej będzie miało duży wpływ na marże zysku.

Aby znaleźć odpowiedniego menedżera baru, rozważ sięgnięcie poza usta. Spójrz na media społecznościowe, w tym LinkedIn, aby przyciągnąć odpowiednich kandydatów. Po znalezieniu odpowiedniego, proces rekrutacji może przejść do przodu, dając Ci kogoś, kto pomoże Ci być na bieżąco.

Oczywiście ważne jest również, aby być na bieżąco z procesem wdrażania. Chociaż może się to wydawać skomplikowane, jest łatwo obsługiwane, gdy masz dostępną odpowiednią aplikację, która szybko i łatwo przeprowadzi Cię przez cały proces — bez utraty krytycznych szkoleń lub potencjalnych problemów z odpowiedzialnością. Bezpłatny okres próbny Homebase to świetny sposób na rozpoczęcie pracy.

Chcesz zostać kierownik baru?

Jeśli pracowałeś w branży restauracyjnej w przeszłości, możesz się zastanawiać, co jest potrzebne, aby wyróżnić się jako potencjalny kierownik baru. Oto krótkie spojrzenie na kroki, które należy podjąć, aby być konkurentemopcja tive dla stanowiska zarządzania barem.

Zdobądź tytuł licencjata

Podobnie jak w przypadku wielu ścieżek kariery, zarządzanie barem często wymaga stopnia, aby udowodnić swoją wiedzę i doświadczenie przed rozpoczęciem pracy. Choć może być w stanie uzyskać przez z równoważnym doświadczeniem, uzyskanie stopnia licencjata w branży hotelarskiej zrobi wiele, aby zwiększyć swoje referencje w tym procesie.

Praca w barze jako specjalność

Poza stopniem, będziesz chciał pokazać, że znasz się na rzeczy, jeśli chodzi o branżę adwokacką, w szczególności. Podejmując pracę w barze, czy to jako kelner, barman, czy pracownik backbar, będziesz w stanie udowodnić, że rozumiesz różnice między szczegółami branżowymi baru i restauracji.

Zacznij od podstawowego stanowiska kierowniczego

W wielu sytuacjach, o ile nie masz wyższego poziomu doświadczenia w zarządzaniu branżą restauracyjną, musisz zacząć od podstawowego stanowiska zarządzania barem. Choć może to oznaczać cichsze zmiany i nieparzyste godziny, kilka lat na tym stanowisku pozwoli Ci awansować w górę łańcucha.

Rozwijaj swoją karierę

Po zdobyciu kilku lat doświadczenia na poziomie podstawowym będziesz mógł zacząć rozszerzać swoje możliwości zawodowe-i powinieneś, jeśli chcesz udowodnić, że jesteś gotowy do bardziej zaawansowanej pracy.

Kontynuuj naukę

Jeśli naprawdę kochasz branżę barową i chcesz, aby to twoja kariera, możesz rozważyć podjęcie dodatkowych zajęć — być może nawet zdobycie tytułu magistra w branży hotelarskiej. To powinno zapewnić Ci wspaniałą karierę w przyszłości jako odnoszący sukcesy menedżer baru.

Jak zarządzać barem?

Oczywiście, nawet z tymi informacjami, nadal możesz mieć kilka pytań na temat zarządzania barem w sposób, który zarówno zwiększy marże zysku, jak i sprawi, że stali klienci będą wracać po więcej. Oto kilka najczęstszych pytań menedżerów barów mają tendencję do w odniesieniu do branży.

Czy zarządzanie barem jest opłacalne?

Dobrze zrobione, zarządzanie barem może być bardzo opłacalne. . Jak wszystkie branże, złe zarządzanie prowadzi do niskich marż zysku, a nawet strat, podczas gdy dobre zarządzanie może zapewnić dobre marże zysku. Jednocześnie odnoszący sukcesy kierownik baru z silnym nosem do biznesu może przynieść wyjątkowe zyski, dzięki czemu zarówno kierownik, jak i właściciel baru są bardzo zadowoleni z aranżacji.

Jak mogę zaplanować barmani?

Planowanie programu Bartender może wydawać się złożonym procesem. Jeden ma zajęcia nocne dwa razy w tygodniu; inny musi być w domu z dziećmi co drugi weekend, a trzeci czasami musi zmienić swój harmonogram, aby pomóc rodzicowi w domu z wizytami lekarskimi i sprawunkami. Ale może to być bardzo łatwe dzięki odpowiedniej aplikacji, która pomoże Ci szybko i łatwo zaplanować barmanów, jednocześnie uwzględniając ich potrzeby.

Czy jest zarządzanie barem oprogramowanie?

Tak! Opracowany specjalnie do pracy godzinowej —i świetny dla branży hotelarskiej-Homebase świetnie radzi sobie z zarządzaniem szeroką gamą opcji, aby utrzymać twój bar na dobrej drodze i działać z zyskiem. Ułatwia to śledzenie potrzeb kadrowych i harmonogramowych, czasu pracy i płac, zdalnych operacji, BHP i wielu innych potrzeb związanych z zarządzaniem barem.

Czy Homebase pomaga z zarządzanie barem?

Od znalezienia sposobu na zatrudnienie pierwszego pracownika godzinowego po zarządzanie harmonogramem i listą płac w barze, Zestaw Narzędzi do zarządzania barem Homebase ułatwia obsługę wszystkich potrzeb związanych z zarządzaniem barem. Komunikacja jest uproszczona, zatrudnianie i wdrażanie są łatwe, a zadania HR są obsługiwane za pomocą kliknięć.

Zarządzanie barem jest o wiele bardziej złożone niż bycie tylko członkiem kelnerów lub barmanem mixology i wymaga specjalnych umiejętności, aby odnieść sukces jako kierownik baru. Ale gdy połączysz swoje doświadczenie w branży restauracyjnej z obszernym pakietem narzędzi do zarządzania barem Homebase, możesz łatwo poradzić sobie z pracą w zakresie zarządzania barem, jednocześnie zwiększając biznes dla pracodawcy i tworząc wspaniałą karierę dla siebie po drodze.

Dlaczego nie spojrzeć na to, co Homebase ma do zaoferowania Twojej firmie barowej?